100-lecie ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Posted on Posted in Aktualności, Bez kategorii

        

„Niepodległość to My”                                 

To wielopokoleniowy koncert, podczas którego  radość ze 100  lecia odzyskania przez Polskę niepodległości świętowali: oleśnickie przedszkolaki, uczniowie II LO im. ks. Jana Twardowskiego, Uniwersytet III Wieku oraz PSM I st. im. Fryderyka Chopina w Oleśnicy/ chór dziecięcy Cantabile oraz pianistki Kornelia Walczak i Julia Niedzielska/.

                                                 „Teraz słowo”

„Teraz słowo” to widowisko muzyczno – teatralne, które odbyło się 11 listopada 2018r. po południu w oleśnickiej bazylice w ramach Narodowego Święta Niepodległości.  Widowisko rozpisane zostało na słowo, ruch i dźwięk – w oparciu o fragmenty dzieła Cypriana Kamila Norwida pt.  „Rzecz o wolności słowa”, a przygotowane przez Bibliotekę i Forum Kultury w Oleśnicy.  Spektakl wyreżyserował Robert Baliński.
Przed publicznością, w obrębie sceny przed ołtarzem, wystąpiła Ewelina Ciszewska z Teatru Sztuk. Fragmenty tekstu czytał Robert Gonera.
O oprawę muzyczną zadbał chór parafii NMP Matki Miłosierdzia Iunctus, chór Uniwersytetu III Wieku oraz chór dziecięcy „Cantabile” PSM I st.   im. Fryderyka Chopina.    Kierownikiem muzycznym była  Agnieszka Ostapowicz, która również grała na skrzypcach, zaś za samą muzykę odpowiadał Jan Surma – student klasy organów Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Partie solowe – wokalne realizowała  Żanetta Petrasz.

„ Spotkanie z Ignacym Janem Paderewskim”

Pod takim tytułem nauczyciele  Z. Rychlewska A. Pawłowska, A. Kaszkowiak i K. Sulińska przeprowadzili audycję  o jednym z ojców niepodległej Polski, wybitnym pianiście, kompozytorze, polityku i patriocie I. J. Paderewskim.W lekcji, która miała formę  prezentacji multimedialnej, uczniowie dowiedzieli się o życiu , twórczości i postawie patriotycznej tego wybitnego Polaka.

 


    „ Koncert pieśni patriotycznej”

W ramach odzyskania przez Polskę Niepodległości w piątkowy wieczór w auli uczniowie szkoły: zespół smyczkowy przygotowany przez Joannę Litwinienko oraz chór Cantabile pod kierunkiem Mirosławy Jury- Żegleń świętowali śpiewając i grając ulubiony repertuar patriotyczny. Obok „Mazurka Dąbrowskiego” nie zabrakło takich pieśni jak : „Rota”, „Legiony”, „Piechota”, „Pierwsza kadrowa”, „Wojenko, wojenko”, „Przybyli ułani”, „O mój rozmarynie”. We wspólnym śpiewaniu uczestniczyli rodzice, rodzeństwo i dziadkowie.

 

 

 

Dodaj komentarz