Z wizytą nie tylko w fabryce fortepianów

Posted on Posted in Aktualności, Bez kategorii

Chcąc poznać tajniki budowy i funkcjonowania instrumentu, na którym uczą się wszyscy uczniowie szkoły muzycznej czyli fortepianu  w czwartek 22 listopada udaliśmy się z wizytą do fabryki pianin i fortepianów firmy Schimmel w Kaliszu. Jeden z pracowników oprowadzając nas po hali produkcyjnej krok po kroku opowiadał jak powstaje ten skomplikowany instrument muzyczny.Widzieliśmy jak montuje się płytę rezonansowa, mechanizm młoteczkowy, jak naciąga się struny, proces ważenia klawiszy wreszcie obserwowaliśmy  na czym polega strojenie tego instrumentu.

Po zapoznaniu się z budową pianin  spacerowaliśmy po Kaliszu jednym z najstarszych miast Polski. Po  sanktuarium św. Józefa oprowadzał  nas ksiądz Piotr, który przybliżył uczniom  historię kościoła  p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w którym mieści się sanktuarium.

Na koniec zawitaliśmy w katedrze św. Mikołaja, która okazała się  jednym wielkim dziełem sztuki sakralnej. Podziwialiśmy tam : malowidła, rzeźby i zabytkowe witraże. Niezapomniany dla kościoła św. Mikołaja okazał się rok 1621, kiedy  to Piotr Żeromski, starosta bydgoski, poseł polski do Niderlandów, będąc w Antwerpii kupił w pracowni słynnego malarza  Paula Rubensa obraz „Zdjęcie Chrystusa z Krzyża”  i ofiarował go do głównego ołtarza kaliskiego kościoła. W 1973r. słynne dzieło zostało  skradzione , a dla zatarcia śladów katedrę podpalono. Aktualnie w ołtarzu mieści się kopia słynnego obrazu. Katedra kaliska p.w św. Mikołaja to także żywa historia dziejów Polski .W kaplicy Matki Boskiej Pocieszenia zwanej Kaplicą Polską lub Kaplicą  „Pod orłami” podziwialiśmy  witraże i polichromię o tematyce patriotycznej, wykonane w latach 1909 – 1912 przez krakowskiego artystę Włodzimierza Tetmajera . Największy sprzeciw władz carskich wzbudził w tej polichromii obraz – alegoria Umarłej Polski.

 

Dodaj komentarz